top of page

Wieża Quistorpa

     Wybudowana zostaÅ‚a na polecenie Martina Quistorpa w l. 1900-04 w hoÅ‚dzie dla ojca Johannesa, szczeciÅ„skiego fabrykanta i filantropa, fundatora wielu inwestycji miejskich i bardzo wpÅ‚ywowego czÅ‚owieka. Wieża Quistorpa wraz z okolicznym obszarem, zagospodarowanym licznymi alejkami i zieleniÄ… ogrodowÄ…, stanowiÅ‚a punkt docelowy niedzielnych spacerów szczecinian.

 

     Projekt wieży zostaÅ‚ wykonany przez Franza Schwechtena, jednego z berliÅ„skich architektów, współpracownika Waltera Gropiusa. Schwechten stworzyÅ‚ Zamek Cesarski w Poznaniu, a także w Berlinie, m.in. KoÅ›ciół PamiÄ™ci i Dworzec Anhalcki oraz niektóre budynki w centrum oraz gmach filharmonii (nie zachowane do obecnych czasów).

 

     Projekt wieży zatwierdzony zostaÅ‚ 1 stycznia 1900. 16 lipca tego samego roku wydano zezwolenie na budowÄ™. Budowla gotowa byÅ‚a w stanie surowym 17 lutego 1902 roku, a prace wykoÅ„czeniowe trwaÅ‚y do odbioru koÅ„cowego w dniu 23 marca 1904. Uroczyste otwarcie wieży nastÄ…piÅ‚o 14 maja 1904.

 

     Podstawa wieży zostaÅ‚a zbudowana z ciosów kamienia. Na pierwszej kondygnacji znajdowaÅ‚a siÄ™ letnia kawiarenka, która dziÄ™ki otwartym arkadom, byÅ‚a dostÄ™pna z każdej strony. Pomieszczenie przykryte zostaÅ‚o sklepieniem krzyżowym, a zamiast dachu wykonano nad nim taras widokowy. Na dwóch jego narożach znajdowaÅ‚y siÄ™ monumentalne rzeźby alegoryczne uosabiajÄ…ce Handel i PrzemysÅ‚ autorstwa berliÅ„skiego rzeźbiarza Ludwiga Manzla. W Å›rodkowej części tarasu znajdowaÅ‚ siÄ™ szeÅ›cioboczny trzon ceglanej wieży, przechodzÄ…cy powyżej w ksztaÅ‚t cylindra zakoÅ„czonego krenelażem. Powyżej byÅ‚a mniejsza, też cylindryczna wieżyczka (również z krenelażem), która wieÅ„czyÅ‚a budowlÄ™. Wieża mierzyÅ‚a 45 metrów wysokoÅ›ci (52 m z masztem) i skÅ‚adaÅ‚a siÄ™ z dziewiÄ™ciu kondygnacji. Od strony obecnej ulicy ArkoÅ„skiej prowadziÅ‚y do wieży szerokie, kamienne schody, uÅ‚atwiajÄ…ce pokonanie stromego w tej części lasu odcinka drogi.

7 kwietnia 1914 w górną część wieży uderzył piorun i uległa ona uszkodzeniu. Po remoncie i zainstalowaniu instalacji odgromowej udostępniono ją ponownie odwiedzającym gościom. W 1942 na szczycie wieży zainstalowana została stacja radarowa oraz punkt obserwacyjny obrony przeciwlotniczej.

 

 

     OkolicznoÅ›ci i dokÅ‚adny czas zburzenia wieży nie sÄ… do koÅ„ca jasne. Jedna spoÅ›ród wersji mówi, że wieża zniszczona zostaÅ‚a w 1944 roku wskutek jednego z alianckich nalotów bombowych, inna – że wysadzona byÅ‚a w powietrze przez Niemców w 1945 podczas walk o Szczecin, ponieważ stanowiÅ‚a Å‚atwy punkt odniesienia dla radzieckiej artylerii. Obecnie na wzgórzu znajdujÄ… siÄ™ fragmenty budowli, częściowo zasypane ziemiÄ… i zaroÅ›niÄ™te. Obok pozostaÅ‚oÅ›ci znajduje siÄ™ wejÅ›cie do podziemi. Pod ziemiÄ… istnieje ok. 30-metrowy betonowy korytarz, nastÄ™pnie przechodzÄ…cy w korytarz drewniany. Jeszcze w latach 80. możliwe byÅ‚o przejÅ›cie korytarza i wyjÅ›cie kilkadziesiÄ…t metrów od ruin wieży. Obecnie wyjÅ›cie jest zablokowane zwaÅ‚ami ziemi.

 

    W tym miejscu byÅ‚a krÄ™cona jedna ze scen w filmie "MÅ‚ode wilki"

 

Ruiny wieży obok m.in. Jasnych Błoni, Parku Kasprowicza, willi dawnych dzielnic Westendu i Neu Westendu znalazły się na wytyczonej w 2008 roku ścieżce edukacyjnej "Śladami Quistorpów". Od 2009 roku pod auspicjami miejskiego konserwatora zabytków trwają prace koncepcyjne dotyczące odbudowy Wieży Quistorpa na punkt widokowy oraz jej zagospodarowania na cele turystyczno-użytkowe. W 2011 na koszt miasta budowlę zabezpieczono, ponadto odsłaniając fragmenty oryginalnej posadzki.

bottom of page